WYCIECZKA DO SZYMBARKU
22 maja uczniowie naszej szkoły - uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wybrali się na wycieczkę do Szymbarku.
Miejscem, od którego rozpoczęliśmy nasze zwiedzenie była: specjalna, drewniana hala zawierająca najdłuższą deskę świata (46,53 m), wyciętą z daglezji, która rosła przez 120 lat w kaszubskim lesie. Znajduję się tam również stół noblisty, dla uczczenia przyznania Lechowi Wałęsie nagrody Nobla. Przy tym stole o długości 35 m może zasiąść 230 osób. Według intencji budowniczych stół ten ma łączyć wszystkich ludzi, niezależnie od ich poglądów i zapatrywań. Odśpiewaliśmy także ,,Kaszubskie nuty”. Oprócz tego młodzi turyści zwiedzili zrekonstruowany bunkier tajnej organizacji wojskowej Gryf Pomorski. Wąskimi korytarzami przedostali się do sali dydaktycznej.. Następnie udaliśmy się do Domu Sybiraka - to drewniana chata przywieziona z Syberii, z miejscowości Zapleskino, oddalonej od Szymbarka o 8100 km . Chata została zbudowana na Syberii przez polskich zesłańców 240 lat temu. Znalazła się w Szymbarku jako dar potomków syberyjskich zesłańców, przedstawicieli tamtejszej Polonii. Obok Domu Sybiraka jest usytuowany model sowieckiego łagru. W takim pomieszczeniu, w bardzo prymitywnych warunkach mieszkało 144 osób. Spali oni w tak zwanych szychtach, gdzie na 1 osobę przypadało półtorej deski pryczy. W pobliżu sowieckiego łagru znajduje się rampa kolejowa z pociągiem towarowym, symbolizującym wywózki setek tysięcy Polaków na Syberię. Zwiedziliśmy także Dom Trapera Kaszubskiego, Dom Harcerza oraz Dom Kaszuba z Turcji. W trakcie zwiedzania odwiedziliśmy pomnik niedźwiadka Wojtka, który pomagał żołnierzom polskim na froncie. Następnie zobaczyliśmy drewniany kociółek pw. św. Rafała Kalinowskiego- powstańca styczniowego skazanego na śmierć. Później karę śmierci zamieniono mu na zesłanie na Syberię. Kościółek, konsekrowany w 2004 r. podczas światowego Zjazdu Sybiraków, zawiera szereg cennych pamiątek z zesłań syberyjskich oraz kamieni z historycznych budowli Gniezna, Krakowa, Ostrowa Tumskiego. Niebywałą atrakcją okazał się największy fortepian świata. Ważnym celem było także obejrzenie domu do góry nogami. To symbol naszych czasów - świata pełnego sprzeczności i zagrożeń, których twórcami są ludzie. Krótki pobyt w domu do góry nogami powoduje zaburzenie zmysłu równowagi, z trudnością stawia się kolejne kroki (odczuliśmy to na własnej skórze...). Ostatnią atrakcją był ŚWIAT BAJEK- uczniowie przechodząc od domku do domku wysłuchali bajek.
Po zwiedzeniu wszystkich atrakcji odebraliśmy chleby (wcześniej przez nas wyrobione) wypieczone podczas naszego zwiedzania. Wizyta w sklepie z pamiątkami i wyrobami ludowymi oraz wykonanie pamiątkowych fotografii zakończyła nasze całodniowe zwiedzanie.
Wycieczka przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze oraz cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony młodych turystów. Wspomnienia, emocje i refleksje pozostaną na długo w pamięci uczniów.