ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY W GARCZEGORZU
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Dzieci w czasie zajęć zapoznały się z informacjami o autyzmie, dowiedziały się jakie problemy w codziennym funkcjonowaniu mogą mieć osoby ze spektrum autyzmu i jak my możemy im pomóc. Dowiedziały się również, że autyzmowi często towarzyszą różne supermoce. Wzięliśmy udział w konkursie plastycznym na ten temat. Lenka Paczos zdobyła pierwsze miejsce na etapie szkolnym i jej praca została wysłana na etap powiatowy. Wszystkie osoby biorące udział w konkursie zostały nagrodzone dyplomami i drobnymi upominkami.
Zapraszam do zapoznania się z krótkim filmem edukacyjnym na temat autyzmu
Wielkanocne zwyczaje
Rozmawiamy o zwyczajach wielkanocnych na podstawie ilustracji, filmu edukacyjnego i własnych doświadczeń dzieci.
Zapraszamy do galerii prac.
Skąd się biorą produkty ekologiczne
"Jestem sobie ogrodniczka, mam nasionek pół koszyczka".
Poznajemy różne sposoby uprawy warzyw, owoców i zbóż. Zachęcamy do ekologicznych upraw we własnym ogrodzie. Posadziliśmy w klasie cebulkę, fasolę, będziemy obserwowali co nam z tego wyrośnie.
Palmy Wielkanocne
Dziś zorganizowaliśmy warsztaty tworzenia Palm Wielkanocnych. Dzieci przygotowały gałązki bukszpanu, trawki, wstążeczki i rozmaite ozdoby. Pracy było sporo, ale wszyscy zadowoleni zabrali swoje palmy do domu.
Dzień Jedności Kaszubów
31marca odbył się w naszej szkole koncert okazji Dnia Jedności Kaszubów w wykonaniu pana Leszka Boliboka z Teatru Muzycznego w Gdyni, grającego na skrzypcach oraz pana Rafała Rompcy grającego na gitarze. Obaj panowie są członkami zespołu Fuks i przedstawiają muzykę folkową: irlandzką, bretońską i szkocką. Zespół może się również pochwalić tworzeniem własnych kompozycji do tekstów w języku kaszubskim. Szanty i pieśni morskie również znajdują się w repertuarze tego zespołu. Podczas koncertu nasi uczniowie mieli okazję śpiewać, tańczyć i zademonstrować tekst piosenki w języku kaszubskim. Koncert był wspaniałą okazją do ujrzenia naszej rodzimej kultury kaszubskiej na tle folkloru z innych krajów. Nogi i ręce same rwały się wszystkim do tańca.
Wszyscy doskonale się bawiliśmy i mamy nadzieję zobaczyć się ponownie.
Dzień Kolorowych Skarpetek
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Tego dnia uczniowie naszej szkoły chętnie przyłączyli się do tej akcji ubierając się w kolorowe i różne skarpetki.
Witamy Wiosnę!
Razem ze wszystkimi uczniami szkoły wzięliśmy udział w powitaniu Wiosny. Zrobiliśmy kolorową Marzannę, wybraliśmy się na spacer dookoła wsi i na końcu spaliliśmy Marzanny na boisku szkolnym na znak pożegnania zimy. Natalka została ucharakteryzowana na Panią Wiosnę wraz z przedstawicielkami innych klas. Wszyscy bawiliśmy się wesoło, mamy nadzieję, że wiosna będzie równie słoneczna i radosna.
Wyprawa w kosmos
Konstruujemy pojazdy kosmiczne z rolek od papieru. Wszyscy pracowicie kleili elementy i wesoło się bawili.
Pracujemy z klaserem
Utrwalamy znajomość poznanych liter, ćwiczymy czytanie, układamy proste słowa z poznanego zakresu liter.
"W Układzie Słonecznym wirują planety"
Poznajemy planety Układu Słonecznego. Przy akompaniamencie wesołej piosenki przedstawiającej kolejne planety wykonaliśmy mapę nieba metodą wydrapywanki. Wszystkim bardzo podobała się ta technika plastyczna i pracowali z dużym zaangażowaniem. Zapraszamy do galerii.
Dzień Kobiet
Z okazji Dnia Kobiet Panie i dziewczynki z naszej grupy zostały obdarowane życzeniami, laurkami, kwiatami, słodkościami. Dziękujemy.
Zajęcia z wolontariuszkami
Wolontariuszki z klasy VII , Magdalena Lejk i Sandra Labuda, odwiedzają nas w piątki i prowadzą z dziećmi ciekawe zajęcia. Przygotowują gry matematyczne na tablicy multimedialnej, kolorowanki, naklejki, prowadzą zabawy ruchowe. Dzieci chętnie biorą udział w tych zabawach, dziękujemy.
Morskie podróże
Poznajemy różne sposoby podróżowania, pieszo, rowerem, samochodem, pociągiem, samolotem, statkiem. Poznajemy różnorodne środki transportu. Zbudowaliśmy żaglowce techniką origami, narywaliśmy mapę swoich podróży.
Przedstawienie historyczne
27 lutego w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii. Gościliśmy średniowiecznych rycerzy z Grupy Artystycznej REKONSTRUKTO. Demonstrowali elementy walki rycerskiej, strojów, zbroi, broni i narzędzi, którymi posługiwali się rycerze.
Segreguję, nie marnuję.
Realizujemy program zwiększania świadomości ekologicznej, przygotowany przez Zakład Zagospodarowania Odpadów "Czysta Błękitna Kraina" w Czarnówku. Dzieci uczą się zasad segregowania odpadów, uświadamiają sobie jakie są korzyści dla ludzi, zwierząt i dla środowiska. informujemy również rodziców o Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Czarnówku, gdzie za darmo można oddać posegregowane odpady z gospodarstwa domowego.