Porady -Ćwiczenia -Kontakt
Logopedia w Przedszkolu
Ćwiczenia dla przedszkolaka.
Drodzy Rodzice,
w niniejszym artykule zamieszczam propozycje ćwiczeń, które możecie Państwo wykorzystać we wspomaganiu rozwoju mowy przedszkolaków. Gorąco polecam :)
Kontakt
Drodzy Rodzice,
w co drugi poniedziałek jestem do Państwa dyspozycji w godzinach 14:00 - 15:00.
przypominam także o możliwości kontaktu ze mną poprzez pocztę e-mail (tomaszneubauer1@wp.pl),
(kolejna konsultacja 17.10.2022)
Pozdrawiam
Tomasz Neubauer
Rozstrzygnięcie Międzyprzedszkolnego Konkursu Logopedycznego
W minionym tygodniu odbyła się druga edycja Międzyprzedszkolnego Konkursu Logopedycznego. W tym roku przybrał on nieco inną formułę. W myśl hasła przewodniego konkursu „Oddech moją siłą” uczestnicy z pomocą rodzica/logopedy wykonywali logopedyczne dmuchajki (urządzenie pomocne w ćwiczeniach oddechowych, regulacji oddechu, kontrolowaniu fazy wdechowej i wydechowej, profilaktyce logopedycznej). Do organizatora wpłynęło 7 prac konkursowych w postaci zdjęć. Komisja konkursowa uznała, ze wszyscy uczestnicy konkursu zajmują I-wsze miejsca i zostaną nagrodzeni. Gratuluję uczestnikom kreatywności w tworzeniu dmuchajek.
Krótkie wędzidełko - ankyloglosja
Krótkie wędzidełko przejawia się brakiem możliwości uniesienia czubka języka ku górze, do wałka dziąsłowego. Przy próbach - czubek języka ulega silnemu przytrzymaniu przy dnie jamy ustanej, często tworząc na koronie (obrzeżu) "serduszkowate" wgłębienie. Skrócenie to pojawia się w różnym stopniu i nasileniu - od lekkiego napięcia po silne zgrubienie, a przez to unieruchomienie języka. Efektem tych nieprawidłowości jest między innymi wadliwa realizacja głosek. Sposób wymawiania głosek jest odzwierciedleniem możliwości ruchowych języka. Pojawiają się trudności z poprawną artykulacją głosek: /t/, /d/, /n/, /l/, /sz/, /ż/, /cz/, /dż/, /r/. Dalsza część artykułu w "czytaj więcej"
Zalecenia dla rodziców najmłodszych przedszkolaków
Rodzice (opiekunowie) już od momentu narodzin mogą zapewnić odpowiednie warunki dla rozwoju mowy swojego dziecka. Chciałbym Państwu przedstawić wskazówki, które podpowiedzą w jaki sposób postępować od pierwszych dni życia dziecka, żeby mowa rozwijała się poprawnie i we właściwym tempie.
Rozwojowa niepłynność mówienia
Szanowni Państwo,
Niniejszy artykuł poświęcam niezwykle problematycznemu tematowi - NIEPŁYNNOŚCI MÓWIENIA.
W rozwoju dziecka, w okresie kształtowania się mowy można zaobserwować pewne specyficzne trudności związane z opanowaniem przez nie systemu językowego. Jednym z takich zjawisk jest niepłynność w mówieniu, którą charakteryzuje: powtarzanie sylab i wyrazów, przeciąganie głosek, pauzy, powtórki, wtrącenia...
Bajki logopedyczne
Drodzy Rodzice!
Zachęcam Was do czytania dzieciom bajek logopedycznych. Opowiadamy bajkę, w czasie, której dziecko wykonuje za rodzicem określone ruchy warg, języka, ćwiczenia oddechowe poza tym kształtujemy uwagę słuchową i pobudzamy wyobraźnię. Oprócz uwagi, ćwiczymy także pamięć słuchową, próbując zapamiętać jak najwięcej. Przede wszystkim budujemy więź z dzieckiem – to magiczny czas, który możemy spędzić razem. Dziecko ma poczucie, że jest ważne dla rodziców, że ten czas należy tylko do Was, że ma Was w tej chwili „tylko dla siebie”.
Poniżej kilka propozycji.
Tablica dla rodzica
Szanowni Państwo,
niniejszy artykuł będzie stałym elementem zakładki "Logopedia" Zachęcam Was do zaglądania na tę stronę oraz do kontaktu ze mną w sprawie interesujących Was tematów. (mail: tomaszneubauer1@wp.pl)
Logopedyczne śpiewanie
Drogi Rodzicu,
W terapii logopedycznej nakierowanej na usprawnianie zaburzonego rozwoju mowy dziecka istotny element stanowi oddziaływanie muzyką poprzez piosenki, melodię i rytm. Wpływa to na poprawę percepcji słuchowej, koordynacji słuchowo-ruchowej i fonacji...
Zachęcam Was do muzycznej zabawy, w czasie której utrwalamy wywołane wcześniej głoski. Na początku uczymy się z dzieckiem treści piosenki, zwracając uwagę na poprawność realizacji głosek, a następnie wspólnie śpiewamy
Rozstrzygnięcie I Międzyprzedszkolnego Konkursu Logopedycznego
I Międzyprzedszkolny Konkurs Logopedyczny został rozstrzygnięty! Do udziału w konkursie zgłosiło się 11 dzieci z przedszkoli z terenu gminy Nowa Wieś Lęborska. Zadaniem uczestników konkursu były recytacja wybranego przez logopedę wierszyka oraz przygotowanie pracy plastycznej ilustrującej jego treść. Komisja konkursowa, w skład której wchodzili logopedzi prowadzący zajęcia w Lubowidzu, Nowej Wsi Lęborskiej oraz Garczegorzu postanowiła, że wszystkie dzieci otrzymują I-wsze miejsce. Nie sposób było wyłonić zdecydowanych zwycięzców, a wszystkie prace i wystąpienia zasługują na docenienie. Gratuluję wszystkim uczestnikom!
Serdecznie dziękuję pani Dorocie Hrycyk oraz pani Natalii Stolc za przygotowanie dzieci do konkursu (ze względu na sytuację epidemiczną nie było to łatwe zadanie) i liczę na dalszą współpracę podczas tego typu inicjatyw. Podziękowania kieruję także w stronę rodziców dzieci biorących udział w konkursie oraz sponsorów nagród ;) O sposobie dostarczenia nagród poinformuję telefonicznie.
Tomasz Neubauer
Bajki logopedyczne
Drodzy Rodzice,
zachęcam Was do czytania dzieciom bajek logopedycznych. Dziś prezentuję bajki autorstwa Agnieszki Nożyńskiej - Demianiuk. Każda bajka ma pomóc dziecku w poprawnym wymawianiu głoski, wyrazów i całych zdań. Dorosły czyta bajkę, a dziecko powtarza wyróżnione w tekście głoski i całe słowa. Zapraszam więc do świata kolorowych przygód z głoskami.
Rady dla Rodzica
Drodzy Rodzice,
w niniejszym artykule zamieszczam rady, które niewątpliwie powinny Was zainteresować :) Rodzice mogą zapewnić dziecku optymalne warunki dla prawidłowego rozwoju mowy już od momentu jego narodzin. Są bowiem osobami przebywającymi z dzieckiem najdłużej, mają więc największe możliwości wpływania na jego rozwój. Są też pierwszym i najważniejszym wzorem, który dziecko będzie próbowało naśladować.
Percepcja słuchowa
Drodzy Rodzice,
zachęcam Was wykonywania z dziećmi ćwiczeń słuchowych. Kształcenie prawidłowego słuchu pomaga w skuteczności terapii wad wymowy. Wykształcenie koncentracji uwagi słuchowej, umiejętność identyfikacji konkretnego dźwięku, pamięć słuchowa, umiejętność różnicowania cech dźwięków (długości trwania, donośności, barwy oraz wysokości) są to bazowe umiejętności potrzebne do rozróżniania dźwięków mowy....